Buzhokeyi Skorbordu
Acil Destek Hattı
     0555 767 62 63
info@datatasarim.com.tr
   Salon
Skorbordları
   Futbol
Skorbordları
   Branş
Skorbordları
  Su Spor
Skorbordları
Sistem Yerleşim
   Çizimleri
Geleneksel
Sporlar
Atletizim
Yükleme Merkezi
BUZ HOKEYİ SKORBORD SİSTEMİ TEKNİK Özellikleri
                    Bu teknik Özellikleri, buz hokeyi salonları için alımı yapılacak skorbord cihazları için geçerlidir. Sistem bu hokeyi federasyonu tarafından uygun görülmüş olmalı ve en az 2 adet buz hokeyi salonunda kurulu olması ve problemsiz şekilde kullanılmış olması gerekmektedir.Sistem toplam 4 parçadan oluşmalıdır. Ev sahibi takımın takım ismi gösterge paneli, skor paneli,2 satırdan oluşan oyuncu sırt numarası ve penaltı süresi olmalıdır. Misafir takımın takım ismi gösterge paneli, skor paneli,2 satırdan oluşan oyuncu sırt numarası ve penaltı süresi olmalıdır. Orta panoda ise oyun zamanı periyod göstergesi ve her iki takım için gösterge paneli bulunmalıdır. Sistem kumanda paneli bir adet bilgisayar olmalıdır. Skorboarda ait bilgisayarın içerisinde en son bu hokeyi sporunun problem çıkartmadan yönetilmesi için uygun olan program olmalıdır.
1. OYUN SAATİ ( Game clock ): Bu gösterge alanı tüm müsabakalarda zaman sayımı için kullanılacaktır. Ana oyun saati (kronometre) skorbord sistemi üzerinde monteli dört digit ( Hane) olup oyun kurallarına göre ileri veya geri sayımlı, iki hane dakika ve iki hane saniye bulunmalıdır. Kronometre 90:00 ila 00:00 arasında değerlere programlanabilmelidir. Kronometre süre bitiminde sesli uyarı sinyali (korna çalmalı) vermelidir. Skorbord saati (kronometresi) hassas ve bir günde +/- 1 (bir) saniye hata sınırlan içerisinde çalışmalıdır. Kronometre haneleri en az 30 cm rakam yüksekliğinde ve salonun her noktasından sorunsuz gösterimi sağlamak üzere en az iki sıralı LED ihtiva eden, 7 elemanlı (a-g elemanları - seğmentleri - ) yapıda olmalıdır. oyun süreleri içerisinde gerekli olan zaman ihtiyaçlarına tek tuşla ulaşılabilmelidir.

2.PENALTI VE OYUNCU FORMA NO GÖSTEGE ALANI:  Buz hokeyinde takım faul gösterge kısmında 20 cm display yüksekliğinde 5 haneli gösterge alanı koyularak oyuncu numarası ve penaltı zamanı gösterimi yapılmalıdır. 

Bu cihazlar, pota çarpma levhalarının 30 -50 cm üst tarafında monte edilmelidirler. Kronometreler, ana kronometreler ile aynı renkte olma1ıdır. Bu cihazların pota üzerlerine monteleri olası olmadığı durum!arda tavandan pota üstüne gelecek şekilde asılmalarında bir mahsur yoktur.

3. SKOR GÖSTERGELERİ:Skor göstergeleri, bir müsabakada bulunan, seyirciler de dahil, herkesin en rahat görebilecekleri şekilde sistemin yapısı içerisine yerleştirilecektir. Uygulamada ana saat orta kısımda, ikişer haneli takım skorları ise üst veya a1t iki yanda monteli olma1ıdır. Takım skorları hane yüksekliği en az 30 cm ve eleman dizimi yine en az iki sıralı ledlerden imal edilmiş olma1ıdırlar.
O -99 arası gösterebilmelidir. Her takım için aynı renk LED'ler kullanılmalıdır.
4. TAKIM FAUL SAYlSI VE PENALTI GÖSTERGESİ: Her takım için 2 sıra 5 haneli son dört hane zaman için 99  9:00 ayarlanabilir, en az 20 cm lik hanelerden oluşmuş, diğer göstergelerle aynı yapıda olan, ana gösterge üzerinde uygun, rahat görülebilecek yerlerde monteli göstergelerdir.
5. PERİOD / SET GÖSTERGESİ: Ana göstergenin genellikle orta kısmında tek haneli, 30 cm. rakam yüksekliğinde periyod göstergesi bulunmalıdır
6. MOLA ( TIME OUT ) GÖSTERGELERİ :Her takım için üçer adet 4-5 cm çaplı noktasal mola göstergeleri olma1ıdır. Time out süresi zaman bölümünde saymalıdır.

7. TAKIM İSİMLERİ GÖSTERGESİ
Karakter sayısı her takım için ayrı ayrı en az 10 olacak ve karakter yüksekliği 10 cm den küçük olmayacak. Bilgisayar kontrollü olacak, komple Scoreboard daki müsabaka sonuçları bilgisayar dan da takip edilebilecek. Bilgisayar yazılımları verilecektir. Yazı ekranda süresiz durma fonksiyonlarına sahip olmalı extra bilgiler gönderilebilmelidir.

8.    KUMANDA BİRİMLERİ :  Kumanda birimi bir adet bilgisayar olmalıdır. Bilgisayar içerisinde buz hokeyine ait güncel yazılımlar bulunmalıdır.
9.DIŞ KABLAR : Komple pano alüminyumdan imal edilecektir .pano ebatları en az 400 cm x165 cm x12 cm olacak,  ışık yansımasını engelleyici özel reflekte veya leksan tipi yansıtmasız pleksiglas ön koruma şeffaf ön yüz olmalıdır  Kumanda birimleri de alüminyum veya hafif metal taban ve yanlı, ön tuş takımlı, hafif, kullanışlı ve kenarları ellerde zarar meydana getirmeyecek şekilde tasarımlanmalıdır.
10.ELEKTRİK ELEKTRONİK AKSAMLAR :Elektronik devre kartları, neme, darbelere dayanıklı imal edilmeli (boyalı), lehimlemede en son teknoloji kullanılarak, kartlara takılan elektrik ve elektronik devre elemanlarının aşırı ısı neticesi, ilerde işlevleri sırasında hasara uğramaları önlenmelidir. Devreler arası bağlantılar düz çoklu kablo (tercihen flat cable) ile yapılmalıdırlar. Göstergelerde kullanılan devre elemanları kaliteli ve uluslararası tanınmış firma üretimleri olmalıdırlar .Özellikle piyasalarda kolayca bulunabilmelidirler.
Led ler ise, salonun en ücra noktalarından görünümü sağlayacak, 0,5 mm çapında,renklerine göre ortalama 300 mcd ışık şiddetinde ve geniş açılı (en az 60 derece) olmalıdırlar.
Gösterge tasarımlarında tek bir veya birkaç led in bozulması halinde segment tamamen sönmeyecektir.
Piyasada basit, hobi devrelerinde kullanılan normal düşük ışık şiddetli, ancak, ışık şiddeti uçlarına verilmesi gerekli voltajdan daha büyük gerilimle beslenerek yükseltilen ledlerden yapılmış skorbordlar kabul edilemezler.
Kullanılacak güç kaynağı, sistemin çektiği gücü karşılayacak, günlerce, devamlı işlemde kalarak test edilmiş yapıda olmalıdır.
Kullanılacak data, elektrik kabloları normlu ve kaliteli olmalıdır. Konnektörler kolay sökülüp takılabilir ve nemden etkilenmemelidirler.
Kumanda birimleri, merkezi bir bağlantı birimi veya panosu ile irtibatlandırılmış olmalıdırlar. Bu pano veya özel birim,uluslararası koruma sınıfına tabi olmalıdır .Pano veya eşdeğer işleve sahip bağlantı biriminde, sistemin çektiği akıma uygun sigorta ve açma kapama anahtarı olması tercih edilir.

GENEL TEKNİK HUSUSLAR :

1-    Cihazın tesliminde gerekli teknik dokümanlar (kullanım kılavuzu, bağlantı diyagramları ve devre şemaları)  idareye verilecektir saklayabilecektir.
2-    Kablolar ayakaltına gelmeyecek yerlerden çekilmeli ve düzgün bir şekilde tespit edilmelidir
3-    Üretici firma ISO 9001-2000 ve CE belgesine sahip olmalıdır. Bu işi yaptığını belgelendirmelidir.
4-    Firma garantisi kullanıcı hataları hariç en az 2 yıl olmalıdır.


         21.Cadde 615. Sokak No:8 İvogsan - Ankara       Telefon: + 90 312 394 00 57   Faks: + 90 312 394 00 57
info@datatasarim.com.tr      Murat Demir :     0555 767 62 63
     Copyright 2015-2023. All Rights Reserved