Acil Destek Hattı
     0555 767 62 63
info@datatasarim.com.tr
   Salon
Skorbordları
   Futbol
Skorbordları
   Branş
Skorbordları
  Su Spor
Skorbordları
Sistem Yerleşim
   Çizimleri
Geleneksel
Sporlar
Atletizim
Yükleme Merkezi

                      CURLING SKORBORD SİSTEMİ
Bu teknik özellikler curling müsabakaları  için alımı yapılacak skorbord cihazları için geçerlidir. Skorbord,  curling   müsabakalarında  kullanılabilir olmalıdır.
Scorebord bölümleri;
"   
"    HER İKİ  TAKIM İÇİN TOPLAM  SCORE BÖLÜMÜ
"    HER İKİ  TAKIM İÇİN KRONOMETRE BÖLÜMÜ
"    TUR SONUÇ GÖSTERGELERİ
"    HER İKİ TAKIM İÇİN TAKIM İSİMLERİ YAZILABİLİR TEXT PANOSU
"    TEXT PANOSU KONTROL SİSTEMİ
"    SON TOP KULNMA  GÖSTERGESİ
"    KUMANDA PANELLERİ
1.    OYUN SAATİ ( Game clock ):
          Ana oyun saati (kronometre) skorbord sistemi üzerinde monteli iki  digit ( Hane) olup oyun kurallarına göre ileri veya geri sayımlı, iki hane dakika bulunmalıdır. Bu oyun saati (kronometre)
Kronometre 00 ila 99 ,dk. arasında değerlere programlanabilmelidir .
          Kronometre haneleri en az 30 cm rakam yüksekliğinde ve salonun her noktasından sorunsuz gösterimi sağlamak üzere en az üç sıralı led ihtiva eden, 7 elemanlı (a-g elemanları - segmentleri - ) yapıda olmalıdır.zaman gösterge rengi her takım için ayrı olmalıdır.

2. SKOR GÖSTERGELERİ:
           Skor göstergeleri, bir müsabakada bulunan, seyirciler de dahil, herkesin en rahat görebilecekleri şekilde sistemin yapısı içerisine yerleştirilecektir.,ikişer  haneli takım skorları ise panonun son kısımlarına  monteli olmalıdır. Takım skorları hane yüksekliği en az 30 cm ve eleman dizimi yine en az üç sıralı ledlerden imal edilmiş olma1ıdırlar.
O -99 arası gösterebilmelidir. Her takım için ayrı  renk led'ler kullanılmalıdır.
3. TUR SONUÇ GÖSTERGELERİ:
      Pano nun orta kısmı sabit folyo yazı ile 1den 11 e kadar yazılmalıdır.tur sunuçları tek haneler şeklinde  30 cm rakam yüksekliğinde display kullanılarak yazdırılmalıdır.tur sonuçları her iki takım için ayrı renklerde olmalıdır.

4. TAKIM İSİMLERİ YAZILABİLİR TEXT PANOSU
Karakter sayısı en az 10 olacak ve karakter yüksekliği 16  cm den küçük olmayacak. Bilgisayar veya  klavye kontrollü  olacak,komple scoreboard daki müsabaka sonuçları  bilgisayar dan da takip edilebilecek.bilgisayar yazılımları verilecektir.yazı ekranda süresiz durma ve kayma fonksiyonlarına sahip olmalı extra bilgiler gönderilebilmelidir.


5.KUMANDA BİRİMLERİ :
Kumanda birimleri, son teknolojiye uygun LCD ekranda tüm bilgilerin görülebildiği, butonların uzun ömürlü ve binlerce basma yeteneği sağlayan baskılı, basmalı butonlar ihtiva eden Alüminyum ön koruma üzerine yapıştırılmış tuş takımlı olmalıdır. Bu butonlar ani ve hafif baskı ile, hata yapmaya elverişli, dokunmatik tip olmamalıdırlar.

Bu kumandalar, esas sistemde görülmesi gereken bilgileri,programları yapılabilecek tasarımlı olmalıdırlar.
6.DIŞ KABLAR :
komple pano alüminyumdan imal edilecektir .pano ebatları275 cm x120 cm x12 cm olacak,  ışık yansımasını engelleyici özel reflekte veya leksan tipi yansıtmasız pleksiglas ön koruma şeffaf ön yüz olmalıdır  Kumanda birimleri de alüminyum veya hafif metal taban ve yanlı, ön tuş takımlı, hafif, kullanışlı ve kenarları ellerde zarar meydana getirmeyecek şekilde tasarımlanmalıdır.
7.ELEKTRİK ELEKTRONİK AKSAMLAR :
Elektronik devre kartları, neme, darbelere dayanıklı imal edilmeli (boyalı), lehimlemede en son teknoloji kullanılarak, kartlara takılan elektrik ve elektronik devre elemanlarının aşırı ısı neticesi, ilerde işlevleri sırasında hasara uğramaları önlenmelidir. Devreler arası bağlantılar düz çoklu kablo (tercihen flat cable) ile yapılmalıdırlar.Göstergelerde kullanılan devre elemanları kaliteli ve uluslararası tanınmış firma üretimleri olmalıdırlar .Özellikle piyasalarda kolayca bulunabilmelidirler.
Led ler ise, salonun en ücra noktalarından görünümü sağlayacak, 0,5 mm çapında,renklerine göre ortalama 600 mcd ışık şiddetinde ve geniş açılı (en az 60 derece) olmalıdırlar.
Gösterge tasarımlarında tek bir veya birkaç led in bozulması halinde segment tamamen sönmeyecektir.
Piyasada basit, hobi devrelerinde kullanılan normal düşük ışık şiddetli, ancak, ışık şiddeti uçlarına verilmesi gerekli voltajdan daha büyük gerilimle beslenerek yükseltilen ledlerden yapılmış skorbordlar kabul edilemezler.
Kullanılacak güç kaynağı, sistemin çektiği gücü karşılayacak, günlerce, devamlı işlemde kalarak test edilmiş yapıda olmalıdır.
Kullanılacak data, elektrik kabloları normlu ve kaliteli olmalıdır. Konnektörler kolay sökülüp takılabilir ve nemden etkilenmemelidirler.
Kumanda birimleri, merkezi bir bağlantı birimi veya panosu ile irtibatlandırılmış olmalıdırlar. Bu pano veya özel birim,uluslararası koruma sınıfına tabi olmalıdır .Pano veya eşdeğer işleve sahip bağlantı biriminde, sistemin çektiği akıma uygun sigorta ve açma kapama anahtarı olması tercih edilir.

8.GENEL TEKNİK HUSUSLAR :
1.    panolar top darbesine  dayanıklı (dın 18 032-3) standardına uygun sağlamlıkta olmalı.
2.    Ana pano ve gösterge panoları bir bütün olarak, salonların her tarafından rahatça görülebilecek uygun bir duvara sağlam bir şekilde monte edilmeli,
3.    Kablolar ayak atına gelmeyecek yerlerden çekilmeli ve düzgün bir şekilde tespit edilmelidir
4.    üretici firma ISO 9001 -2000  ve CE  belgesine sahip olmalıdır.
5.    Bu işi yaptığını belgelendirmelidir.
         21.Cadde 615. Sokak No:8 İvogsan - Ankara       Telefon: + 90 312 394 00 57   Faks: + 90 312 394 00 57
info@datatasarim.com.tr      Murat Demir :     0555 767 62 63
     Copyright 2015-2023. All Rights Reserved