Acil Destek Hattı
     0555 767 62 63
info@datatasarim.com.tr
   Salon
Skorbordları
   Futbol
Skorbordları
   Branş
Skorbordları
  Su Spor
Skorbordları
Sistem Yerleşim
   Çizimleri
Geleneksel
Sporlar
Atletizim
Yükleme Merkezi
                                      


SUTOPU SKORBORDU TEKNİK Özellikleri

Bu teknik özellikler,  sutopu müsabakalarında kullanılabilir skorbord olmalıdır. Skorbord bölümleri;
1. OYUN SAATİ ( Game clock ):Ana oyun saati (kronometre) skorbord sistemi üzerinde monteli üç digit ( Hane) olup oyun kurallarına göre geri sayımlı, bir hane dakika ve iki hane saniye bulunmalıdır. Kronometre 0-00 ila 9.59, (yani 60 dakika saymalı) arasında değerlere programlanabilmelidir. Kronometre süre bitiminde sesli uyarı sinyali (korna çalmalı) vermelidir. Skorbord saati (kronometresi) hassas ve bir günde +/- 1 (bir) saniye hata sınırlan içerisinde çalışmalıdır.
Kronometre haneleri en az 20 cm rakam yüksekliğinde ve havuzun her noktasından sorunsuz gösterimi sağlamak üzere en az iki sıralı led ihtiva eden, 7 elemanlı (a-g elemanları - segmentleri - ) yapıda olmalıdır. Ledler kırmızı renkli olmalıdır. Dış mekan ledlerden yapılmış olmalıdır.

2. 30 SANİYE CİHAZLARI: 30 saniye panoları 20 cm rakam yüksekliğinde ve havuzun her noktasından sorunsuz gösterimi sağlamak üzere en az iki sıralı LED ihtiva eden, 7 elemanlı (a-g elemanları - seğmentleri - ) yapıda olmalıdır. Ledler kırmızı renkli olmalıdır. Dış mekân ledlerden yapılmış olmalıdır.30 saniye panolarının üzerinde kornaları olacaktır. ( Her iki korna farklı şekilde en zor ve en gürültülü koşullarda bile duyulabilir olacaktır). kumanda panelinin üzerinden set edilmelidir  ve kumanda panelinden zaman ayarı yapılabilmelidir.
3. SKOR GÖSTERGELERİ: Skor göstergeleri, bir müsabakada bulunan, seyirciler de dahil, herkesin en rahat görebilecekleri şekilde sistemin yapısı içerisine yerleştirilecektir. Uygulamada ana saat üst kısımda, ikişer haneli takım skorları ise a1t iki yanda monteli olma1ıdır. Takım skorları hane yüksekliği en az 20 cm ve eleman dizimi yine en az iki sıralı ledlerden imal edilmiş olma1ıdırlar.
O -99 arası gösterebilmelidir. Her takım için aynı renk LED'ler kullanılmalıdır.
5. PERİOD / SET GÖSTERGESİ: Ana göstergenin genellikle orta kısmında tek haneli, 20 cm. rakam yüksekliğinde periyod göstergesi bulunmalıdır. Periyod hanesi en az 20 cm rakam yüksekliğinde ve havuzun her noktasından sorunsuz gösterimi sağlamak üzere en az iki sıralı LED ihtiva eden, 7 elemanlı (a-g elemanları - seğmentleri - ) yapıda olmalıdır. Ledler kırmızı renkli olmalıdır. Dış mekân ledlerden yapılmış olmalıdır.

8. KUMANDA BİRİMLERİ: Kumanda birimleri, son teknolojiye uygun LCD ekranda tüm bilgilerin görülebildiği, butonların uzun ömürlü ve binlerce basma yeteneği sağlayan baskılı, basmalı butonlar ihtiva eden Alüminyum ön koruma üzerine yapıştırılmış tuş takımlı olmalıdır. Bu butonlar ani ve hafif baskı ile, hata yapmaya elverişli, dokunmatik tip olmamalıdırlar. Bu kumandalar, esas sistemde görülmesi gereken bilgileri, programları yapılabilecek tasarımlı olmalıdırlar.
9.DIŞ KABLAR: Cihaz boyutu en az 150 cm x 100 cm x 10 cm olacaktır. Ana Score-board birimi alüminyum veya sac dan kasası olmalıdır. dış çerçeve ve ışık yansımasını engelleyici özel reflekte veya leksan tipi yansıtmasız pleksiglas ön koruma şeffaf ön yüz olmalıdır. Ayrıca, led'lerin üst dış kısmı dışarıda olan maskeli ön yüz korumalı sistemlerde geçerlidirler. Kumanda birimleri de alüminyum veya hafif metal taban ve yanlı, ön tuş takımlı, hafif, kullanışlı ve kenarları ellerde zarar meydana getirmeyecek şekilde tasarımlanmalıdır. Isıya, darbelere vs. dayanıklı abs, plastik dış kablarda kullanılabilir. Tüm önerilen dış kablar her türlü top darbesine dayanıklı olmalıdır. üç adet 20 metre data kablosu verilmelidir.
10.ELEKTRİK ELEKTRONİK AKSAMLAR: Elektronik devre kartları, neme, darbelere dayanıklı imal edilmeli (boyalı), lehimlemede en son teknoloji kullanılarak, kartlara takılan elektrik ve elektronik devre elemanlarının aşırı ısı neticesi, ilerde işlevleri sırasında hasara uğramaları önlenmelidir. Devreler arası bağlantılar düz çoklu kablo (tercihen flat cable) ile yapılmalıdırlar. Göstergelerde kullanılan devre elemanları kaliteli ve uluslararası tanınmış firma üretimleri olmalıdırlar. Özellikle piyasalarda kolayca bulunabilmelidirler.
Led ler ise, salonun en ücra noktalarından görünümü sağlayacak, 0,5 cm çapında, renklerine göre ortalama 1000 mcd ışık şiddetinde ve geniş açılı (en az 40 derece) olmalıdırlar.
Gösterge tasarımlarında tek bir veya birkaç led in bozulması halinde segment tamamen sönmeyecektir.
Piyasada basit, hobi devrelerinde kullanılan normal düşük ışık şiddetli, ancak, ışık şiddeti uçlarına verilmesi gerekli voltajdan daha büyük gerilimle beslenerek yükseltilen ledlerden yapılmış skorbordlar kabul edilemezler.
Kullanılacak güç kaynağı, sistemin çektiği gücü karşılayacak, günlerce, devamlı işlemde kalarak test edilmiş yapıda olmalıdır.
Kullanılacak data, elektrik kabloları normlu ve kaliteli olmalıdır. Konnektörler kolay sökülüp takılabilir ve nemden etkilenmemelidirler.


         21.Cadde 615. Sokak No:8 İvogsan - Ankara       Telefon: + 90 312 394 00 57   Faks: + 90 312 394 00 57
info@datatasarim.com.tr      Murat Demir :     0555 767 62 63
     Copyright 2015-2023. All Rights Reserved